تبلیغات
مولای من - حبیب بن مظاهر
از شهدای والا قدر كربلا بود. حبیب بن مظاهر (مظهر) اسدی، از طایفة بنی اسد كوفی و از اصحاب رسول خدا(ص) بود. در هر سه جنگ صفین، نهروان و جمل در ركاب علی (ع) شركت داشت. از اصحاب خاص امیرالمؤمنین و حاملان علم آن حضرت و درعلوم قرآنی شاگرد خاص وی بود.

حضرت امیر، او را كه از حاملان علوم (ع) بود، و به علم «منایا و بلایا» (آنچه بعدها اتفاق خواهد افتاد) آگاه ساخته بود....عضو گروه ویژه «شرطه الخمیس» بود كه نیروی ضربتی و مطیع علی (ع) بودند.در نهضت مسلم بن عقیل در كوفه وی از كسانی بود كه در راه بیعت گرفتن برای مسلم، كوشش می كرد. نیز از سران شیعه در كوفه محسوب می شد كه به حسین بن علی(ع) دعوت نامه نوشت. نزد امام حسین(ع) موقعیت والایی داشت. در كربلا نیز امام حسین(ع) او را به عنوان فرمانده جناح چپ سپاه خویش تعیین كرد. حبیب تلاش فراوانی داشت كه یارانی از بنی اسد را به یاری حسین(ع) بیاورد.اما سپاه اموی مانع پیوستن آنان به یاران سید الشهدا شدند. گفتگوی او با میثم تمار هنگام عبور از مجلس بنی اسد سالها پیش از عاشورا كه هر یك نحوه شهادت دیگری را پیشگویی می كرد و مایة شگفتی حاضران بودند معروف است، و این از همان علم منایاست كه از علی آموخته بودند و جریانات آینده را جز داشتند. روز عاشورا رجزی كه در حمله هایش می خواند چنین بود:

اَنَا حبیبٌ و ابی مظهّر
فارسٌ هیجاء و حربٍ تَسعُرَ

حبیب بن مظاهر روز عاشورا از اینكه با شهادتش به بهشت خواهد رفت خوشحال بود و با « بریربن خضیر» مزاح می كرد. شهادت او بر حسین (ع) بسیار سخت بود. هنگام شهادت 75 سال داشت. سر او نیز همراه سرهای شهدا در كوفه گردانده شد.
طبقه بندی: محرم الحرام، زندگینامه،

تاریخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | 05:17 بعد از ظهر | نویسنده : مهدی اویسی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.