تبلیغات
مولای من - صحنه زیبای به درک واصل شدن حرمله
[http://www.aparat.com/v/ajA1J]

بروبه ادامه مطلب.......

«یزید» فاسدی كه هنگام مستی به درك واصل شد
 

 یزید، مجرم اصلی در فاجعه خونبار كربلا بود، تنها سه سال پس از این فاجعه در 38 سالگی با ننگ‌آمیزترین مرگ‌ها از دنیا رفت و با مرگش، حكومت ننگین خاندان ابوسفیان نیز پایان یافت.
 
 تاریخ اسلام از قاتلان امام حسین (ع) به عنوان شقی‌ترین و بی‌رحم‌ترین افراد یاد می‌كند. افرادی كه به طمع درهم و دینار و در بالاترین حالت، حكومت ری و قبای حكمرانی بر گروه مردمان، خون فرزند رسول گرامی اسلام (ص) را كه به خون خدا «ثارالله» تعبیر شده است، ریختند.
با خبر شدن از احوال این افراد پست و دون‌مایه بعد از جنایاتی كه در كربلا و عاشورای حسینی انجام دادند، موضوعی است كه كنجكاوی مسلمانان و به خصوص شیعیان و دوست‌داران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را برانگیخته است، به همین دلیل با كنكاش در دانشنامه 14 جلدی امام حسین (ع) كه به همت انتشارات دارالحدیث قم منتشر شده است و پدیدآورندگان آن مدعی‌اند كه كامل‌ترین و معتبرترین مقتل است، سرنوشت جانیان دشت كربلا را استخراج كردیم. در این سلسله گزارش، سرنوشت «یزید بن ‌معاویه»، «عبیدالله ‌بن‌ زیاد»، «عمر بن سعد»، «شمر بن‌ ذی‌‌الجوشن»، «عمرو بن‌ حجاج»، «حرملة‌ بن ‌كاهل»، «خولی‌ بن‌ یزید»، «سنان‌ بن‌ انس»، «زرعه»، «قیس ‌بن ‌اشعث»، «عبدلله ‌بن ‌عقبه»، «عبدالله ‌بن‌ ابی‌‌حصین»، «عبدالرحمان ‌بن ‌ابی ‌خشكاره بجلی» و «حصین‌ بن‌ نمیر» با استفاده از مستندات دانشنامه 14 جلدی امام حسین (ع) بیان می‌شود و اولین بخش آن نیز مربوط به یزید بن معاویه است كه دستور قتل امام حسین (ع) را صادر كرد.

* یزید بن معاویه

یزید بن معاویة بن ابی‌سفیان ـ كه مادرش مَیسون، دختر بجدل كلبی بود ـ در سال 25 یا 26 هجری، متولد شد و در سال 64 هجری به هلاكت رسید.
وی كه مجرم اصلی در فاجعه خونبار كربلا بود، تنها سه سال پس از این فاجعه در 38 سالگی با ننگ‌آمیزترین مرگ‌ها، از دنیا رفت و با مرگش، حكومت ننگین خاندان ابوسفیان نیز پایان یافت.
گزارش‌ها، درباره علت مرگ ناگهانی یزید، مختلف‌اند، اما مورخان، اتفاق نظر دارند كه افراط در می‌گساری و بدمستی، موجب هلاكت او گردید.
برخی گفته‌اند: وی هنگام رقص و در حال بدمستی به زمین خورد و مغزش متلاشی شد.
برخی، گاز گرفتن توسط میمونش را كه با وی بازی می‌كرد، و برخی، كثرت می‌گساری و قی كردن پیاپی آن را عامل هلاكت او ذكر كرده‌اند.
همچنین گزارش شده كه صورت او پس از مرگ، همچون قیر، سیاه شد و با ظاهری چون باطنش به عالم آخرت منتقل شد.
گفتنی است كه عباسیان، در سال‌های نخست حكومتشان، قبرهای یزید، معاویه و عبدالملك بن مروان را نبش كردند و استخوان‌های باقی‌مانده آنان را آتش زدند.

در كتاب «سیر أعلام النبلاء» به نقل از محمد بن احمد بن مسمع آمده است: یزید، مست كرد و شروع به رقیصدن كرد. پس با سر به زمین افتاد و سرش شكست و مغزش بیرون زد (و مرد).

در كتاب «الثقات» به نقل از ابن‌حبان آمده است: یزید، شبی مست كرد و شروع به رقصیدن نمود و با سر به زمین افتاد و مغزش متلاشی شد و مرد.

در كتاب «البدایة و النهایة» آمده است: گفته شده كه عامل مرگ او (یزید)، این بود كه بوزینه‌ای را با خود برد و آن را رقصاند و بوزینه او را گاز گرفت. درباره (عامل مرگ) یزید، جز این را هم گفته‌اند و درستی آن را خدا می‌داند.

در كتاب «اخبارالدول و آثار الدول» آمده است: یزید در ماه ربیع‌الاول سال 64، در كنار «حَوران» مرد و جنازه‌اش به دمشق، منتقل شد. برادرش خالد ـ و گفته‌اند: پسر معاویه ـ بر او نماز خواند و در قبرستان باب الصغیر، دفن شد و گورش اكنون زباله دانی است.

در كتاب «كامل الزیارات» به نقل از عبدالرحمان غنوی آمده است: به خدا سوگند، یزید ملعون، زود مجازات شد و پس از كشتن امام حسین (ع) از آنچه در پی‌اش بود، لذتی نبرد و ناگهانی و غافلگیرانه مرد. مست خوابید و صبح به مرده تبدیل شد و (جسدش) چنان تغییر یافته بود كه گویی قیرمالی شده است. او به صورت تأسف‌باری مرده بود.

در كتاب «الفتوح» در یادكرد رفتار سپاه یزید با مردم مدینه و یورششان به مكه به فرماندهی حُصین بن نُمَیر و سنگباران كردن كعبه با منجنیق آمده است: حصین (فرمانده سپاه یزید) نشسته بود كه ناگهان مردی شامی پیش وی آمد و سلام كرد و نزدش نشست و گفت: ... یزید بن معاویه مرد و راه خودش را كشید و رفت.
حصین گفت: ... سبب مرگش چه بود؟
آن مردم شامی گفت: شب زیاد شراب خورده بود و صبح، مست از خواب برخاست و قی به او فشار آورد و همین طور ادامه پیدا كرد تا مرد.

در كتاب «انساب‌الاشراف» آمده است: وقتی عبدالله بن علی عباسی به رود ابو فطرس رسید، دستور داد كه برای بنی‌امیه اعلام امان كنند. آنان همه در اطراف او گرد آمدند و سپاه خراسانی (حامی بنی عباس) با گرز به آنان یورش آورد و آنها را كشت. عبدالله [هم] جمعیتی از آنان و پیروانشان را به قتل رساند و دستور داد قبر معاویه را شكافتند و چیزی از معاویه جز استخوان باریكه‌ای نمانده بود. قبر یزید بن معاویه را هم شكافتند و جز استخوان‌های بند مفاصل پای او را پیدا نكردند. از عبدالملك بن مروان نیز قطعه‌هایی از سرش پیدا شد ... و هر چه از گورها گرد آورده بودند، آتش زدند.


برچسب ها: صحنه زیبای به درک واصل شدن حرمله،

تاریخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | 03:59 بعد از ظهر | نویسنده : سیدیاسین کاظمی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.